top of page

ARTYKUŁ 37

Mikrobiom Skóry Głowy:

Niewidzialny Klucz do Zdrowych Włosów

Zdrowie naszych włosów zależy od wielu czynników, a jednym z najważniejszych  jest kondycja skóry głowy.

W ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się mikrobiomowi skóry głowy. Czym jest mikrobiom? To unikalna społeczność mikroorganizmów, która odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowia skóry. W tym artykule dowiesz się więcej na ten temat oraz wyjaśnię Ci, dlaczego dbanie o mikrobiom  stanowi podstawę zdrowej skóry głowy.  

Czym jest mikrobiom skóry głowy?

 

Mikrobiom skóry głowy to unikatowa flora składająca się z milionowej społeczności bakterii, grzybów, wirusów i innych mikroorganizmów. Bytują one naturalnie na naszej skórze jak i w całym organizmie. Na 1 cm² skóry może zamieszkiwać ich nawet miliard! Najwięcej mikroorganizmów znajduje się właśnie na skórze głowy, gdyż sprzyjają ku temu odpowiednie warunki: wydzielanie sebum, wyższa temperatura (niż na obszarach  nie owłosionych) i  wysoka wilgotność. Mikrobiom skóry głowy tworzą m.in.: drożdżaki z gatunku Malassezia (głównie furfur, globosa,restricta), które kolonizują przede wszystkim okolice łojotokowe, bakterie CutiBacterium acnes i Staphylococcus epidermidis (gronkowiec), bakterie z gatunków: Streptococcus, Corynebacterium, Acinetobacter czy Firmicutes oraz roztocza Demodex folliculorum i brevis.

Skóra głowy

Dlaczego mikrobiom skóry głowy jest ważny?

Warto wymienić kilka najważniejszych funkcji jakie pełni mikrobiom:
 

  1. Chroni  przed różnego rodzaju patogenami. Zdrowy mikrobiom pomaga zapobiegać rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów, gdyż bierze udział w syntezie enzymów i innych substancji przeciwdrobnoustrojowych. Ponadto zapobiega infekcjom i łupieżowi. Rozkłada  pot i sebum do naturalnych substancji nawilżających, jak i również uszczelnia barierę naskórka. Zapewnia tym samym równowagę hydrolipidową i lepszą odporność skóry na szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak promienie UV czy zanieczyszczenia.

  2. Pomaga w regulacji stanów zapalnych, co staje się  kluczowe w zapobieganiu i leczeniu dermatoz  takich jak: łojotokowe zapalenie skóry czy łuszczyca.

  3. Utrzymuje prawidłowe pH: pomaga w zachowaniu równowagi skóry, w tym prawidłowy przebieg procesów złuszczania i odnowy naskórka. 

  4. Stanowi wsparcie dla zdrowia włosów: Zrównoważony mikrobiom skóry głowy wspiera zdrowy wzrost włosów, zapobiega ich wypadaniu i poprawia ogólną kondycję włosów.

 

Piękne włosy

Jakie są czynniki zaburzające mikrobiom skóry? 

  1. W pierwszej kolejności jest to nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy lub zbyt duża ilość produktów do stylizacji, które mogą zaburzyć równowagę mikroorganizmów. 

  2. Kolejnym czynnikiem jest niewłaściwa higiena, np. zbyt rzadkie mycie skóry głowy lub gorąca woda. Co ciekawe, chodzenie spać w mokrych włosach może również wpływać negatywnie na mikrobiom (rozwój drożdżaków) i naruszać barierę ochronną skóry. 

  3. Na mikrobiom wpływa również przewlekły stres i nieodpowiednia dieta - bogata w produkty przetworzone pozbawione wartości odżywczych oraz nadmiar cukru. 

  4. Stany zapalne skóry: Zaburzają cykl wzrostu włosa, przyspieszając jego przejście w stan spoczynku. 

  5. Występujące zaburzenia hormonalne mogą mieć bardzo duże znaczenie przy problemach z mikrobiomem. 

  6. Ostatnim są uwarunkowania środowiskowe np.: zanieczyszczenia, promieniowanie UV czy rodzaj wykonywanej pracy. 

Jak dbać o mikrobiom?

Skład mikrobiomu skóry jest unikatowy. Wpływa na to nie tylko genetyka, ale i szereg czynników związanych z oddziaływaniem środowiska oraz stylem życia, jaki prowadzimy. Oto kilka porad dzięki, którym ochronisz swoje mikrobiom: 

  1. Wybieraj łagodne produkty: Używaj delikatnych szamponów o odpowiednim pH, które nie zawierają agresywnych detergentów. Stosuj kosmetyki wzbogacone w probiotyki i prebiotyki, które wspierają mikrobiom.

  2. Delikatnie myj skórę głowy: jeśli myjesz głowę codziennie, wybieraj szampony  z inuliną, oligosacharydami i składnikami nawilżającymi takimi jak: kwas hialuronowy czy mlekowy. 

  3. Zadbaj o zdrową  dietę : bogatą w antyoksydanty, witaminy, minerały, probiotyki.

  4. Redukuj stres: praktykuj  techniki relaksacyjne.

  5. Chroń skórę głowy przed ciepłem, np. podczas korzystania z sauny.

  6. Pamiętaj o fotoochronie: w okresie letnim dbaj o ochronę przed słońcem, korzystając z odpowiednich nakryć głowy

Zdrowa skóra głowy to klucz do zdrowych włosów.

Zrozumienie i dbanie o tę niewidoczną społeczność mikroorganizmów może pomóc w zapobieganiu wielu problemom. Przede wszystkim, będzie zapobiegać to wypadaniu włosów, łupieżowi czy stanom zapalnym. Jako trycholog zachęcam do dbania o skórę głowy i korzystanie z produktów, które wspierają naturalną równowagę mikroorganizmów.

IMG_6414 kopia2 kopia.jpg

Natalia Muszyńska

SPECJALISTA TRYCHOLOG

bottom of page